search

BWS SOFOS "Jedno słowo jedna myśl" LP

56,91 zł
Ilość

  Polityka bezpieczeństwa

(edytuj w module Customer Reassurance)

  Zasady dostawy

(edytuj w module Customer Reassurance)

  Zasady zwrotu

(edytuj w module Customer Reassurance)

Album  „Jedno słowo jedna myśl” został nagrany w studio Waiting Room w Oświęcimiu w składzie: Arek, Adam, Marcin, Dr Maupa.  Gościnnie w dwóch utworach pojawiła się Ania Świstak z zespołu EYE FOR AN EYE, która nagrała wokale do piosenek: „Ostatni brzeg” oraz „Do twarzy…”. Brzmienie płyty (nagrywanej i miksowanej przez Maćka Dzikiewicza)   zawdzięczamy  pracy Marcina i Adama, którzy pełnili rolę jej producentów. Marcin jest także odpowiedzialny za kształt okładki, którą przygotowywał Petr z Underground Factory. W przeciwieństwie do poprzednich płyt, gdzie wszystkie testy pisał Arek a muzykę zespół, tutaj pozwoliliśmy sobie na nagranie jednego coveru i wykorzystanie dwóch tekstów innych autorów. Nową aranżację zyskał utwór „Sztuka wytrwałości”, której słowa napisał Colin Newman a muzykę zespół WIRE. Ten kawałek zaczęliśmy grać na próbach w okresie pandemii, a jej tekst doskonale korespondował z ówczesną sytuacją strachu i zwątpienia i miał funkcję, można rzec, terapeutyczną. W utworze „Moloch” oparliśmy się na tekście Georga Heyma „Bóg miasta” w tłumaczeniu Andrzeja Lama.  Heym był niemieckim pisarzem żyjącym na przełomie XIX i XX wieku, reprezentującym nurt ekspresjonizmu. Urzekła nas przerażająca wizja zmechanizowanego i industrialnego świata przedstawiona w tekście Heyma. Z kolei test Ernesta Brylla znalazł się w utworze „Do twarzy…” i kreśli wizję szarych mas tłumu tłamszonego systemami władzy.

Tytuł płyty, „Jedno słowo jedna myśl”  nawiązuje do odwiecznej chęci człowieka do sterowania przekazem, cenzurowania, poddawania innych własnej kontroli.

Zespół powstał w Kętach w roku 1984  pod nazwą Betonowa Wioska Sowchoz. Trudno dziś stwierdzić co bardziej denerwowało ówczesnych decydentów w instytucjach kultury – Betonowa Wioska czy też Sowchoz… A może zestawienie tych słów razem? A może teksty zespołu? W każdym bądź razie, chcąc uniknąć nieprzyjemności i móc grać pojawiła się nazwa SOFOS (gr. MĄDROŚĆ). Gra słów, która pomagała funkcjonować… Zespół zakończył działalność po 3 latach, by reaktywować się w roku 2007 jako BWS SOFOS.

Opis

kraj
pl
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.