Pragnienie [Nicolas Mahler] – komiks
Minimalistyczny komiks o poważnych sprawach.
(edytuj w module Customer Reassurance)
(edytuj w module Customer Reassurance)
(edytuj w module Customer Reassurance)
Pragnienie jest opowieścią o próbach zaspokojenia dręczącego pragnienia miłości. To historia samotności i desperackich, czasami komicznych prób znalezienia wymarzonej kobiety. Mahler w oszczędnych rysunkach, często za pomocą kilku kresek, prawie bez słów pokazuje udręki mężczyzny starającego się podobać. Próby pełne nieporozumień i za każdym razem kończące się emocjonalną katastrofą mają miejsce w barze, na ulicy, przy kiosku z gazetami, a w końcu pod drzwiami sąsiadki, jednym słowem,wszędzie.
Pragnienie otrzymało w 2002 roku Nagrodę ICOM dla najlepszego niezależnego komiksu.
„Jego ekstremalnie zredukowany, humorystyczny styl potrafi rozbawić, jak i nadaje się do poważnych, psychologicznych, a nawet egzystencjalnych opowieści. W najlepszym przypadku łączy wszystko razem. Tak dzieje się w Pragnieniu. (...) w czterech epizodach Mahler opowiada o samotności, depresji, nadziei na trochę romantyzmu i pożądaniu. Kto jest gotowy dać się wciągnąć w sposób myślenia Mahlera i emocjonalną głębię jego bohatera bez twarzy, będzie szczodrze nagrodzony. Śmiechem, ale nie tylko.”
Raport jury Nagrody ICOM, "Pragnienie" – najlepszy komiks 2002
„Postacie Nicolasa Mahlera nie mają ani oczu, ani uszu czy ust, ale mają bez wątpienia charakter. Mahlerowi udaje się w minimalistycznych rysunkach, z marginalną dozą humoru, poprzez kilka kresek osiągnąć cel. W swoich pracach balansuje pomiędzy banałem, absurdem i kafkowskimi nastrojami.”
Raport jury Nagrody Max-und-Moritz
Nicolas Mahler (ur. 1969) mieszka i pracuje jako rysownik w Wiedniu. Jego prace publikowane były m.in. przez Frankfurter Allgemeinen Zeitung, Le Monde i Lapin. Komiksy Mahlera ukazały się w języku angielskim, francuskim i niemieckim, wydane przez renomowane wydawnictwa takie, jak: L'Association, Top Shelf i Reprodukt. Na podstawie jego komiksów powstały filmy rysunkowe prezentowane na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych. Za książkę Das Unbehagen (Niepokój) otrzymał w 2006 roku Nagrodę Max-und-Moritz.
Liczba stron: 96
Okładka: miękka
Druk: czarno-biały
Opis
- język
- polski